Przejdź do treści
Strona główna » Sezon na szparagi – wartości odżywcze

Sezon na szparagi – wartości odżywcze

Zdobywające coraz większą popularność szparagi to warzywo, którego początki giną w pomroce dziejów. Podobno jest obecny w kuchni od 4,5 tysiąca lat. W Europie jego pierwszymi zwolennikami byli Rzymianie. Później stopniowo warzywo podbijało resztę kontynentu i świat. Nazwa „szparag” pochodzi od greckiego słowa „asparagus” oznaczającego młody pęd. Pomimo obecności w handlu i naszej kuchni trzech rodzajów szparagów (szparagi białe, zielone i fioletowe) jest to jedna i ta sama roślina, szparag lekarski.

Skąd biorą się różnice w kolorach szparagów?

Różnice kolorystyczne poszczególnych rodzajów są osiągane w procesie dojrzewania pędów. Zielone szparagi dojrzewają w słońcu, białe zaś w specjalnie przygotowanych kopcach bez udziału energii słonecznej. Szparagi fioletowe to pędy, które na krótka chwilę opuszczają ziemny kopiec i zaczynają wyrastać nad ziemię. Nie może to trwać zbyt długo, aby pędy nie zabarwiły się na zielono. Konieczność szybkiego zbioru czyni ten rodzaj najbardziej sezonowym i najrzadziej spotykanym. Szparagi różnią się nie tylko kolorem. Każdy z nich ma odrobinę inny smak, a także odmienny sposób przyrządzania. Szparagi zielone to rodzaj o zdecydowanym aromacie i najbardziej wyrazistym smaku. Ze względu na cienką skórkę szparagi te można spożywać bez wcześniejszego obierania, a co za tym idzie oddają nam najwięcej składników odżywczych i minerałów. Szparagi białe są delikatniejsze w smaku, jednak ich przygotowanie poprzedzone jest obieraniem. Szparagi fioletowe charakteryzują się większą zawartością cukrów i mniejszą zawartością błonnika.

Czy kolor ma znaczenie?

Bez względu na kolor wszystkie rodzaje szparagów łączy niska wartość kaloryczna samych pędów i duża ilość zawartych w nich składników odżywczych i minerałów. 100 gram szparaga to zaledwie 18 kcal. To również spora dawka białka, witaminy A, witamin z grupy B, witaminy C i PP. Wśród składników mineralnych znajdziemy: magnez, fosfor, żelazo, sód, wapń i potas. Szparagi poza doskonałym smakiem i całą gamą składników pokarmowych mają również właściwości zdrowotne. Poprawiają krzepliwość krwi i zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych. Dodatkowo duża zawartość błonnika doskonale wpływa na pracę naszego układu pokarmowego. Szparagi mają również delikatne działanie przeczyszczające i moczopędne, dlatego doskonale sprawdzają się w dietach oczyszczających.

Jakie szparagi kupować i jak je przechowywać?

To przepyszne i bardzo zdrowe warzywo jest niestety wyjątkowo nietrwałe. Świeże szparagi nadają się do jedzenie zaledwie do dwóch dni po zerwaniu i to w przypadku, jeśli były przechowywane w lodówce. Kupując szparagi warto zwrócić uwagę na ich łodygi i główki. Łodygi powinny być gładkie, odpowiednio zabarwione, nie powinny mieć plam. Główki powinny być zwarte i jędrne, wręcz twarde tak jak całe warzywo. Sposobem na przedłużenie przydatności szparaga w kuchni jest jego zamrożenie. Szparag taki może być przechowywany nawet miesiąc. Jeśli dodatkowo warzywo zblanszujemy przed procesem mrożenia, to okres jego przechowywania wzrośnie nawet do 9 miesięcy. Mrożone szparagi gotujemy przed podaniem przez kilka minut we wrzątku bez wcześniejszego rozmrażania.

Czy szparagi są dobre w diecie?

Szparagi to doskonałe warzywo wspomagające zdrową dietę i proces chudnięcia. Poza całą gamą składników odżywczych i mineralnych szparagi bogate są w niezbędny w zdrowej diecie i odchudzaniu błonnik. Spożywane bez nadmiaru wysokokalorycznych dodatków takich jak masło czy śmietana, są doskonałym dodatkiem do drugiego dania. A wszystko to połączone ze wspaniałym smakiem i aromatem.

Tagi: