Przejdź do treści
Strona główna » Jaki krem z filtrem SPF wybrać?

Jaki krem z filtrem SPF wybrać?

W Polsce z roku na rok lata są coraz gorętsze. W upalne dni ludzka skóra jest wyjątkowo narażona na podrażnienia, uszkodzenia, a nawet bolesne oparzenia. Aby ochronić skórę przed słońcem, warto stosować kremy z filtrem SPF. Dzisiaj opowiemy Ci, czym jest filtr SPF i jaki krem warto wybrać, aby dobrze zabezpieczyć skórę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV.

Co to jest SPF?

Kremy z filtrem SPF są bardzo popularne, ponieważ doskonale chronią przed promieniowaniem słonecznym. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co dokładnie oznacza ten skrót oraz jak prawidłowo dobrać wysokość filtru do swoich potrzeb. SPF, czyli Sun Protection Factor to międzynarodowe oznaczenie, które informuje użytkownika o stopniu ochrony przed promieniowaniem UVB i oparzeniami, zastosowanym w danym kosmetyku. Zgodnie z zaleceniami unijnymi kosmetyki ochronne mogą mieć 4 poziomy ochrony, a najwyższą ochronę uzyskasz, stosując krem z filtrem SPF 50. Symbol SPF wskazuje, jak długo można przebywać na słońcu bezpośrednio po nałożeniu kremu. Szacuje się, że filtr SPF zwielokrotnia czas ochrony o 10. Oznacza to, że wybierając kosmetyk z filtrem SPF 10, możesz liczyć na około 100 minut ochrony. Jednak warto pamiętać, że ten czas będzie też uzależniony od pory roku i indywidualnych predyspozycji każdego użytkownika.

SPF — poziomy ochrony

Chcesz się opalić, a jednocześnie obawiasz się, że promienie słoneczne uszkodzą Twoją skórę? Zanim sięgniesz po konkretny kosmetyk z filtrem SPF, warto wiedzieć, który z nich zapewni Ci najwyższą ochronę i umożliwi bezpieczne opalanie. Dostępne na rynku preparaty do opalania dzielą się na 4 poziomy ochrony:

  • SPF 6 i 10 – niska ochrona, takie oznaczenia najczęściej znajdują się na samoopalaczach lub podkładach,
  • SPF 15, 20 i 25 – średnia ochrona,
  • SPF 30 i 50 – wysoka ochrona,
  • SPF 50+ – bardzo wysoka ochrona.

Kremy ze średnim filtrem SPF dobrze ochronią Twoją skórę na co dzień, natomiast produkty z wyższym filtrem warto stosować na twarz lub na skórę pod oczami. Kiedy używać filtru SPF 50? Tego rodzaju produkty świetnie sprawdzą się w wyjątkowo upalne dni, gdy planujesz się opalać lub chcesz spędzić cały dzień na dworze. Niezależnie od tego, jaki poziom ochrony wybierzesz, warto aplikować krem z filtrem SPF co dwie godziny. Wówczas uzyskasz wysoki poziom ochrony i doskonale zabezpieczysz skórę przed przebarwieniami i podrażnieniami.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Kremy z filtrem SPF zwykle mają nieco gęstszą konsystencję niż zwykłe kosmetyki. Wybierający idealny produkt na letnie dni, koniecznie zwrócić uwagę na jego formułę, czas wchłaniania i skład. Dobry krem z filtrem SPF powinien zawierać witaminę E, aloes lub inne substancje, które korzystnie wpływają na kondycję skóry. Takie produkty są dostępne w tubce, opakowaniu z wygodnym dozownikiem lub w formie sprayu. Wybrany kosmetyk powinien być również łatwy do rozprowadzenia oraz to ważne, aby miał przyjemny zapach.

Jeśli chcesz cieszyć się zdrową i pięknie wyglądającą skórą, stosuj regularnie kremy z wysokim filtrem SPF. Możesz ich bezpiecznie używać przez cały rok. Dobrze dobrany produkt zapewni Ci komfort i doskonale zabezpieczy Twoją skórę przed niebezpiecznymi mikrouszkodzeniami.