Wraz z wiosenną aurą przychodzi czas na pyszny i zdrowy rabarbar. To nieco zapomniane warzywo to źródło witamin i minerałów. Wspomaga leczenie wielu chorób. Jest także przyjazne wszystkim tym, którzy chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Rabarbar to owoc czy warzywo?
Ojczyzną rabarbaru jest południowa Syberia i Azja Środkowa. Do Europy rabarbar przywiózł w XVI wieku Marco Polo. W kuchni polskiej pojawił się on dopiero dwa wieki później. Niektórzy zastanawiają się na tym, czy rabarbar jest owocem czy warzywem. W praktyce wychodzi na to, że jest byliną, która jest warzywem. Wątpliwości pojawiają się z powodu jego smaku i tego, że jest wykorzystywany do ciast i kompotów.
Właściwości zdrowotne rabarbaru
Rabarbar to doskonałe źródło antyoksydantów. Oprócz tego w jego składzie znajdziemy witaminy A, C i E, a także magnez, potas, sód, żelazo i wapń. Warzywo to bogate jest również w błonnik. Lecznicze właściwości rabarbaru doceniali już 4 tysiące lat temu Chińczycy, którzy przyrządzali na jego bazie silne środki przeczyszczające. Od wieków znany jest również pozytywny jego wpływ na naczyniach krwionośne człowieka. Pamiętać jednak należy, że w medycynie używana była i jest nieco inna odmiana rabarbaru. Do konsumpcji przeznaczony jest rabarbar ogrodowy, zaś do sporządzania środków leczniczych – rabarbar lekarski.
W kuchni wykorzystywane są ogonki liściowe rabarbaru. Smaku tego warzywa nie da się z niczym pomylić. Jest nieco kwaskowaty i cierpki, a przy tym bardzo smaczny. Ogonki liściowe przeznaczone do spożycia powinny być jak najbardziej czerwone. Im czerwieńszy rabarbar, tym jego smak słodszy.
Rabarbar szczególnie polecany jest osobom dbającym o smukłą sylwetkę. 100 g tego warzywa to zaledwie 20 kcal. Kwaskowaty smak rabarbaru łagodzony jest zazwyczaj cukrem, jednak równie dobrze wykorzystać można do tego stewię lub słodzik. Nie zaleca się z kolei spożywania rabarbaru osobom, które cierpią na kamienie nerwowe, gdyż zawiera on bardzo duże ilości kwasu szczawiowego – 300 mg w 100 g.
Do czego wykorzystywać rabarbar?
Robiąc dania z rabarbarem koniecznie musimy pamiętać o jego odpowiednim przygotowaniu. Łodyżki należy umyć i obrać – podobnie jak szparagi, a także usunąć grubsze, łykowate włókna. Rabarbar idealnie nadaje się na kompot, konfitury czy jako dodatek do ciast. Doskonale komponuje się z truskawkami. Można go wykorzystać również jako dodatek do ryb, mięsa i drobiu.
Mimo tego, że sezon na młody rabarbar jest dość krótki, wielbiciele tego warzywa mogą cieszyć się nim cały rok. Rabarbar doskonale znosi mrożenie, warto więc już teraz pomyśleć o zapasach na zimę.